Warning: include(header_rest.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/pmpcg/artnewsletter.pl/public_html/artykuly/2/Badania-nad-czekolada.php on line 32

Warning: include(header_rest.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/pmpcg/artnewsletter.pl/public_html/artykuly/2/Badania-nad-czekolada.php on line 32

Warning: include(): Failed opening 'header_rest.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php/5.6/5.6.40-dh15/lib/php') in /home/klient.dhosting.pl/pmpcg/artnewsletter.pl/public_html/artykuly/2/Badania-nad-czekolada.php on line 32

Badania nad czekoladą
Brytyjscy naukowcy dostarczają jeszcze jednego powodu by pokochać czekoladę – na łamach „British Medical Journal” przedstawili wyniki metaanalizy, na podstawie której wykazano korzystny wpływ czekolady na serce i mózg. Badacze informują, iż spożycie dużych ilości czekolady zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego o 37% i udaru mózgu o 29%!

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 r. prawie 23,6 mln osób umrze z powodu zaburzeń sercowo-naczyniowych. U około 1/5 światowej populacji dorosłych osób podejrzewa się zespół metaboliczny związany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych. Wydaje się, że najbardziej efektywnym orężem w zapobieganiu tej epidemii może być modyfikacja stylu życia.

PRZECIWZAPALNIE I PRZECIWMIAŻDŻYCOWO

Dieta jest jednym z kluczowych czynników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Badania ostatnich lat wskazują na pozytywny wpływ czekolady i innych produktów kakaowych na nasze zdrowie. Stwierdzono m.in., że czekolada działa przeciwzapalnie i przeciwmiażdżycowo, obniża ciśnienie tętnicze krwi, poprawia funkcję śródbłonka, zmniejsza insulinooporność, wpływa na poziom cholesterolu i aktywację tlenku azotu. Po zjedzeniu lub wypiciu czekolady słabnie aktywność płytek krwi, co oznacza zapobieganie zakrzepom oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia zawału serca. Co więcej, czekolada wykazuje działanie antyoksydacyjne, chroniąc tym samym nasz organizm przed powstającymi podczas przemiany materii wolnymi rodnikami. Ten korzystny efekt można obserwować głównie za sprawą flawonoidów znajdujących się w produktach zawierających kakao.

CZEKOLADA A RYZYKO

W celu oceny związku pomiędzy spożyciem czekolady a ryzykiem rozwoju zaburzeń sercowo-metabolicznych, takich jak choroba sercowo-naczyniowa (udar, niewydolność serca, zawał serca), cukrzyca czy zespół metaboliczny, autorzy publikacji przeszukali osiem najważniejszych naukowych baz danych: Medline, Embase, Cochrane Library, Scopus, Scielo, Web of knowledge, AMED oraz CINHAL. W efekcie metaanalizą objęto sześć badań kohortowych i jedno badanie przekrojowe. Łącznie zebrano informacje od 114 009 osób w wieku 25-93 lat, z krajów Europy, Azji i Ameryki Północnej. Naukowcy analizowali całkowite spożycie czekolady, bez podziału na jej rodzaje: czekolada gorzka, mleczna czy biała oraz formę: batoniki, napoje czekoladowe, przekąski zawierające czekoladę – cukierki, ciastka, desery i suplementy diety. Ze względu na różnice w ocenie ilości spożytej czekolady przyjęto podział na grupy o najwyższym i najniższym spożyciu.

CZEKOLADA NA CUKRZYCĘ!

Wyniki są zaskakujące – wykazano, iż wysokie spożycie czekolady w porównaniu z przyjmowaniem najmniejszych ilości zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowonaczyniowego aż o 37%, a udaru mózgu o 29%. Nie wykazano związku z ryzykiem niewydolności serca. W jednym z badań wchodzących w skład metaanalizy oceniono ryzyko wystąpienia cukrzycy, wykazując, że wysokie spożycie czekolady zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę u mężczyzn o 35%, a u kobiet o 27%. Wspomniane badanie wykonano na populacji japońskiej.

Podsumowując, spożycie czekolady wydaje się korzystnie wpływać na redukcję powstawania zaburzeń kardiometabolicznych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe czy cukrzyca. W celu potwierdzenia tej tezy potrzebne są jednak dalsze badania.

Tymczasem wypijmy czekoladę na zdrowie!

Źródło: A. Buitrago-Lopez i in., Chocolate consumption and cardiometabolic disorders: systematic review and meta-analysis. BMJ. 2011 Aug 26; 343.

CIEKAWOSTKI

  1. Najbardziej kosztowną czekoladą na świecie jest czekolada o nazwie „Porcelana”, produkowana przez włoskiego producenta czekolady Amadei w cenie 90 dolarów za 450 g.
  2. Pierwsi uprawę kakaowca rozpoczęli Olmekowie – a nie jak się powszechnie uważa Aztekowie. Ziarna drzewa, zwanego przez Majów cacahuaquchtl, a przez Azteków xocolatl, były wtedy niezwykle cenne. Miały boską moc i były symbolem życia oraz płodności. Odgrywały także ważną rolę w obrzędach weselnych. U Majów narzeczona wręczała panu młodemu kolorowo malowany stołeczek oraz pięć ziaren kakao, mówiąc: „Daję wam to na znak, że biorę was za męża”. On zaś ofiarował jej spódnice oraz pięć ziaren kakao.
  3. Ziarno kakaowca przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb. Napój, warzony wedle przepisu azteckiego króla Montezumy, zdobył najpierw uznanie na dworze hiszpańskim. Często próbowano tworzyć napoje według własnych receptur, jednak nie przynosiło to oczekiwanego rezultatu, gdyż Hiszpanie uszlachetniali ten napój za pomocą wanilii i cukru. Dopiero w XVII wieku napój kakaowy upowszechnił się na innych dworach europejskich.
  4. Obecnie istnieje na świecie niewiele miejsc, gdzie można spróbować oryginalnego napoju kakaowego. Jedno to Muzeum Czekolady firmy Cadbury w Birmingham, w Anglii. Prawdziwej czekolady można skosztować także w Kolonii w Niemczech w Muzeum Czekolady.
  5. Czekolada – zawiera od 55 do 62% cukru, ok. 30% tłuszczu i od 2 do 9% białka, jest bogata w witaminy B1, B2, PP, E i D3, a także w jod, potas, magnez, żelazo, cynk. W zależności od zawartości cukru czekolady dzielą się na: słodkie i półsłodkie (ponad 50% cukru), deserowe (40-50% cukru), gorzkie (do 40% cukru).
  6. Czekolada ma wysoką wartość energetyczną – 100 gramów tego wyrobu to 2100–2500 kJ (500–700 kcal).
  7. Czekolada jest szkodliwa dla wielu zwierząt. Organizmy koni, psów, kotów i papug nie są zdolne do metabolizmu zawartego w czekoladzie alkaloidu – teobrominy. Spożycie czekolady może powodować u nich drgawki, zawał serca, krwotok wewnętrzny, a nawet śmierć.
  8. Zespół naukowców z Warwick University stworzył „warzywny” bolid EcoF3, zasilany biodieslem z odpadów i czekolady. Kierownicę wykonano z marchwi, karoserię z ziemniaków, a siedzenia z soi. Włókna roślinne wymieszano z żywicami i w ten sposób udało się uzyskać utwardzone części samochodowe.
  9. Masaki Matsushima, awangardowy projektant mody, stworzył perfumy o zapachu czekolady – Mat; chocolat.


www.czekolada.com, www.wikipedia.pl

Warning: include(footer.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/pmpcg/artnewsletter.pl/public_html/artykuly/2/Badania-nad-czekolada.php on line 80

Warning: include(footer.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/klient.dhosting.pl/pmpcg/artnewsletter.pl/public_html/artykuly/2/Badania-nad-czekolada.php on line 80

Warning: include(): Failed opening 'footer.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php/5.6/5.6.40-dh15/lib/php') in /home/klient.dhosting.pl/pmpcg/artnewsletter.pl/public_html/artykuly/2/Badania-nad-czekolada.php on line 80